Rola policjanta nie kończy się na zakończeniu służbowych godzin, a funkcjonariusz z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kościanie, st. post. Marcin Kubacki, dowiódł tego w praktyce. Dzięki jego spostrzegawczości oraz bezinteresownej postawie udało mu się zlokalizować 10-letniego dziecka, który jest mieszkańcem województwa zachodniopomorskiego.
Policja powinna charakteryzować się spostrzegawczością, dobrą pamięcią, empatią i gotowością do pomocy niezależnie od godzin służby. Wszystkie te cechy wykazał starszy posterunkowy Marcin Kubacki, pełniący codziennie obowiązki w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kościanie. 15 sierpnia, będąc poza ramami swojej służby, odwiedził skalne miasto Ardšpach w Czechach.
Około godziny 18:00, rozpoczynając wędrówkę szlakiem, natknął się na polskiego obywatela poszukującego swojego syna, który zgubił się gdzieś na szlaku. Ojciec chłopca podał policjantowi szczegółowy rysopis syna i jego ubrania, a ten zapisując go w pamięci, ruszył dalej szlakiem, bacznie obserwując otoczenie.
Po około trzydziestu minutach st. post. Marcin Kubacki zauważył chłopca odpowiadającego podanemu opisowi. Dziecko było wystraszone i płakało. Okazało się, że to zguby 10-letni Adam, którego ojciec wcześniej opisywał. Policjant bezpiecznie przeprowadził chłopca do miejsca, gdzie czekał na niego ojciec. Dzięki temu, 10-latek bezpiecznie wrócił pod opiekę swojego prawnego opiekuna.
W związku z częstymi przypadkami zagubionych dzieci, szczególnie podczas wakacji czy długich weekendów, ważne jest rozmawianie z nimi jak mają się zachować w sytuacji gdy się zgubią. Nieznane miejsca, tłumy turystów, centra handlowe, lotniska, stacje kolejowe, kina, plaże czy pikniki to miejsca, gdzie łatwo jest o taką sytuację. Ta sama reguła dotyczy imprez masowych jak mecze, koncerty czy pokazy. Wszystko co potrzeba to chwila nieuwagi. Dlatego zaleca się zapoznanie się z kilkoma zasadami, które mogą pomóc w takich sytuacjach.