Jeśli zaczynasz szykować powoli prezenty na tegoroczne święta Bożego Narodzenia, pamiętaj, by zbytnio nie szaleć, ponieważ szykują się spore podwyżki cen wody, ścieków, wywozu śmieci i podatku od nieruchomości. Gmina Kościan nie jest jedynym regionem w Polsce dotkniętym znacznymi podwyżkami. Wszyscy mieszkańcy Polski nadwyrężą swoje portfele na nowych rachunkach.

Podwyżki wody i ścieków zaplanowane na najbliższe lata

Niewiele osób zaprzeczy stwierdzeniu, że na wodzie najtrudniej się oszczędza. Na ściekach praktycznie nie da rady, chyba że przestaniemy korzystać z toalety, co byłoby znacznym naruszeniem komfortu życiowego.

Niestety, ale od podwyżek za wodę i ścieki nie uciekniemy. W roku 2022 cena za metr sześcienny wody wzrośnie od 25 groszy. Ścieki podrożeją znacznie bardziej, bo aż o 55 groszy za metr sześcienny.

Kolejnych podwyżek możemy spodziewać się również w roku 2023 i 2024, jednak wtedy wzrosty cen będą już mniejsze: wyniosą 5 i 17 groszy. Pozostaje mieć nadzieje, że pensje również trochę wzrosną.

Czas na oszczędzanie

Podwyżki, którymi atakuje nas końcówka roku 2021 i początek roku 2022 z pewnością obniżą standard życia wielu Polaków. Oszczędzanie i ograniczenie wydatków to konieczność.

Zanim jednak załamiemy ręce, spróbujmy rozsądnych metod, dzięki którym w naszych portfelach zostanie więcej pieniędzy, które następnie będzie można wydać na rachunki. Wbrew pozorom zamiana kąpieli na prysznice, czy oszczędniejsza technika mycia naczyń nie wpłyną tak bardzo na naszą wygodę. Ludzie mają tendencje do rozkręcania wody bez żadnej refleksji. Jeśli będziesz zakręcać kran podczas szczotkowania zębów czy namydlania ciała, Twoje rachunki za wodę naprawdę zmaleją.

Sprawa ze śmieciami jest niestety gorsza. Ceny za wywóz śmieci będą rosły, tak jak rosną wysypiska. Jedynym sposobem na odwrócenie tej tendencji jest wywieranie nacisku na producentów i stopniowe rezygnowanie z wytwarzania tak horrendalnych ilości plastiku.

Zachęcamy do oszczędzania wody i do robienia rozsądnych zakupów. Szanuj swoje pieniądze i nie wydawaj ich na przedmioty kiepskiej jakości tylko dlatego, że wydają się tanie. W sieci znajdziesz mnóstwo porad, jak kupować przedmioty dobrej jakości, oszczędzając przy tym pieniądze!