W sobotę, 9 grudnia, niezwykła metamorfoza spotkała stację Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej. Ta urokliwa lokalizacja nabrała nowych barw i kształtów, przemieniając się w zachwycającą Krainę Bajek Św. Mikołaja, miejsce pełne radosnej atmosfery i świątecznego czaru.

Po wcześniejszym odwiedzeniu kościańskiego Rynku w środę, Święty Mikołaj zjawił się w Śmiglu, dokąd przybył za pomocą malowniczej kolejki wąskotorowej. W sąsiedztwie stacji pojawiły się liczne stoiska, na których można było znaleźć wszelkiego rodzaju świąteczne artykuły – od rękodzieła poprzez lampki, po inne akcesoria bożonarodzeniowe. Dla łasuchów przygotowano specjalną strefę gastronomiczną.

Magia świąt unosiła się w powietrzu dzięki staraniom lokalnych artystów. Na scenie pojawiły się takie zespoły jak Żeńcy Wielkopolscy, chór „Harmonia” i Harmoniuszki oraz grupa młodych muzyków z Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Najmłodsi uczestnicy imprezy mogli liczyć na opiekę animatorów ze Stowarzyszenia Oliwskie Słoneczko i pani Mikołajowej, która za pomocą historycznej wąskotorówki przewoziła dzieci do wiejskiej sali w Robaczynie, gdzie miało miejsce dekorowanie pierników.

Przed rozpoczęciem jarmarku odbyła się akcja krwiodawstwa. Wydarzenie to zostało skoordynowane przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Błękitna Kropelka” z Biedruska.

Organizację wydarzenia na swoje barki wziął samorząd i jednostki organizacyjne gminy Śmigiel. Dodatkowe wsparcie organizacyjne zapewnili: KGW Robaczyn, OSP Czacz i OSP Śmigiel.