Właśnie do Gminy Kościan przekazane zostały dokładne plany dotyczące trasy północno-wschodniej obwodnicy Kościana. Dokumenty te nadesłane zostały przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Względem kościańskiej gminy, całość planowanej trasy obwodnicy będzie przebiegać. Wszystkie osoby zainteresowane szczegółami projektu mogą je poznać w Urzędzie Gminy Kościan, ale tylko po wcześniejszym umówieniu się na termin do dnia 8 września.

Warto przypomnieć, że omawiana inwestycja jest częścią planu inwestycyjnego samorządu województwa wielkopolskiego i otrzymała wsparcie finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Kwota dofinansowania wyniosła 30 milionów złotych.

Rozważana obwodnica Kościana będzie częścią drogi wojewódzkiej numer 308 i będzie miała długość około 4,3 km. Z RFRD przyznano około 30 milionów złotych na jej realizację, natomiast reszta kosztów zostanie pokryta z budżetu samorządu województwa. Całkowita wartość tego zadania wynosi około 60,7 milionów złotych. Zakłada się, że prace ukończone będą w IV kwartale 2026 roku.

Nowa droga, o szerokości siedmiu metrów i długości 4,3 kilometra, będzie biegła od Nadleśnictwa Kościan przez Nowy Lubosz, następnie wiaduktem ponad linię kolejową i ulicami Poznańską oraz Czempińską aż do ronda na starej „piątce”, skąd można dojechać do węzła Kościan Północ i Bonikowa.

Podczas realizacji tej inwestycji powstaną dodatkowo trzy ronda: jedno na wysokości ulicy Pułaskiego, drugie na połowie drogi między Kościanem a Nowym Luboszem, oraz trzecie za nadleśnictwem na łuku drogi numer 308 prowadzącej do Racotu.