We wtorkowe przedpołudnie, miejsce znane jako Rynek w Kościanie, zaczęło tętnić życiem. Mieszkańcy mogli zaobserwować, jak przestrzeń publiczna przejmuje młodsze pokolenie – dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli. Wszystko to działo się pod okiem ich opiekunów – nauczycieli, którzy przybyli razem z nimi, aby uwiecznić ten moment na wspólnym zdjęciu. Fotografia była planowana na niedawno zrewitalizowanej płycie Rynku.

Za pomysłem wspólnego zdjęcia stał Urząd Miejski w Kościanie. Wprowadzając go w życie, zaproszono do udziału wszystkie instytucje edukacyjne podległe samorządowi, a więc przedszkola oraz szkoły podstawowe i średnie. Poza tym, na wydarzeniu zjawiły się też dzieci z niektórych prywatnych placówek.

Przed godziną 11:00, plac zaczął się wypełniać kolejnymi grupami uczniów. Z każdej strony dobiegały dźwięki radosnego gwaru i hałasu. Trudno jest określić dokładną liczbę uczestników tego wydarzenia, jednak na podstawie szacunków Straży Miejskiej, można przypuszczać, że na Rynku mogło pojawić się około 2,5 tysiąca osób. Wszystko odbywało się pod nieustannym nadzorem strażników miejskich, którzy dbali o bezpieczeństwo zgromadzonych.