Dnia 15 grudnia, arcybiskup Metropolita Poznański, Stanisław Gądecki, dokonał nominacji nowego proboszcza dla parafii Ducha Świętego w Kościanie. Wybranym na to stanowisko został ksiądz kanonik Marcin Janecki.

Uroczystość wprowadzenia ks. Marcina Janeckiego w obowiązki proboszcza zostanie przeprowadzona przez księdza dziekana. Odbędzie się ona w dniu następnym po nominacji, czyli 16 grudnia, podczas mszy świętej o godzinie 17.00.

Nominacja księdza Janeckiego jest bezpośrednio związana ze smutnym wydarzeniem – śmiercią poprzedniego proboszcza, ks. kanonika Czesława Małychy, która nastąpiła 29 listopada.

Ks. Marcin Janecki nie jest postacią obcą dla mieszkańców Kościana. W latach 2012-2015 pełnił bowiem funkcję wikariusza w tamtejszej parafii Ducha Świętego. Nawet po tym okresie utrzymywał bliskie kontakty z parafią, regularnie odwiedzając Kościan podczas różnorodnych uroczystości kościelnych.

Nowy proboszcz jest rodowitym poznaniakiem, ma 41 lat i święcenia kapłańskie przyjął w 2006 roku. Doświadczenie duszpasterskie zdobywał nie tylko w Kościanie, ale również we Włoszakowicach, Szamotułach oraz poznańskiej parafii Św. Krzyża na Górczynie. Ostatnio pełnił posługę jako wikariusz w parafii Maryi Królowej przy Rynku Wildeckim w Poznaniu.