Szkoła podstawowa nr 4 im. Mariana Koszewskiego w końcu, po 60 latach doczekała się odbudowy. Im bardziej prace postępują, tym więcej niespodzianek czeka na robotników. Ilość pracy wciąż rośnie — do tego stopnia, iż prawdopodobnie większość uczniów w tym roku nie wróci do szkoły podstawowej nr 4. Władze miasta wciąż poszukują nowych podwykonawców, którzy będą w stanie pomóc w remoncie. 

Jakie przeszkody napotkali robotnicy podczas remontu szkoły podstawowej?

Ekipa robotników działa z zacięciem, a sam budynek zmienia się z dnia na dzień na oczach mieszkańców. Uściślając, są to aż cztery ekipy i dwóch podwykonawców. Z pewnością da się to zauważyć. Postęp prac widać gołym okiem. Na placu budowy nie brakuje jednak nieprzyjemnych zaskoczeń. Ich powodem jest prawdopodobnie złe oszacowanie stanu technicznego konstrukcji. 

Im bardziej w głąb, tym ciemniej — na wierzch wyłażą nowe trudności, z którymi musi zmierzyć się miasto wraz z budowlańcami. Największy problem to zawilgocenie ścian, które okazało się dużo bardziej zaawansowane, niż na początku sądzono. W piwnicach robotnicy skuli cały tynk i czekają na przeschnięcie fundamentów. 

Kolejnym problemem okazał się system kanalizacji. Jak się okazało, jest on całkowicie nieszczelny. Niestety tego typu niespodzianki są kosztowne i wymagają trochę więcej czasu. To z kolei oznacza, że remont szkoły podstawowej nr 4 nie zostanie ukończony przed początkiem roku szkolnego. 

Co się stanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie?

Mówi się o tym, że uda się wyrobić ze wszystkimi zaplanowanymi pracami na pierwszych piętrach budynku. Nieukończone zostanie tylko piętro drugie. Z tego też powodu część uczniów zostanie tymczasowo przeniesiona do Szkoły Podstawowej w Kiełczewie. Wstępnie, dzieci mają wrócić wraz z początkiem października. Nie jest to jednak nic pewnego. Uczniowie, którzy nie zostaną przeniesieni, będą kontynuować naukę bez żadnych zmian. Wrócą do z początkiem roku szkolnego – 1 września. 

Jedyną różnicą będzie zmiana wejścia głównego do budynku. Miasto zapewnia również, że pomimo trwających w szkole prac remontowych dzieci nie będą narażone na niebezpieczeństwo. Nie będzie także problemu z prowadzenie lekcji w komfortowych warunkach. Wszystko ma zostać należycie zabezpieczone i oznaczone.

Jedna z największych inwestycji w mieście Kościan w ciągu ostatnich lat 

Budynek Szkoły Podstawowej nr 4 już od 60 lat czekała na swoją kolej. Była to, co prawda ostatnia kościańska szkoła w kolejce, ale w końcu i ona się doczekała. Gruntowny remont rozpoczął się 7 czerwca 2021 roku i na początku miał obejmować tylko termomodernizację. Rzeczywistość zdecydowała jednak inaczej. 

Wartość prac wykonanych do tej pory to około 4,5 miliona złotych. Warto pamiętać, że na niektóre zlecenia wciąż trwają przetargi. Urząd jest świadomy tego, że wyda o wiele więcej, niż z początku zakładano. Jednak na dłuższą metę nie odpycha to inwestorów, a na następny rok jest zaplanowane także odświeżenie sali gimnastycznej.