Rajd „Rowerem i koleją” przygotował pokaźną ilość atrakcji. Uczestniczy z pewnością się nie nudzili. Liczne konkursy, dobre jedzenie i oczywiście nagrody. Za całe zamieszanie odpowiada Ośrodek Sporty i Rekreacji w Kościanie. Celem rajdu było zachęcenie kościańskiej społeczności do aktywnego spędzania czasu w gronie najbliższych.

Jak przebiegał rajd?

Całe wydarzenie odbyło się 14 sierpnia w sobotę i przyciągnęło uwagę aż 150 osób. Uczestnicy mogli wybierać pomiędzy trzema różnymi trasami, które, choć przebiegały inaczej, to miały wspólną metę w Racocie przy starym dworcu. Każda z trzech tras była zróżnicowana pod względem długości i stopnia trudności. 

  • Łatwa trasa nr 1 – 6 kilometrów przez dwie miejscowości
  • Czerwona trasa nr 2 (średnio-zaawansowana) – 14 kilometrów przez pięć miejscowości
  • Czarna trasa nr 3 (trudna) – 23 kilometry przez dziewięć miejscowości 

Po zakończeniu rajdów wszyscy spotkali się przy mecie obok starego dworca, aby zrelaksować się po wysiłku i skorzystać z atrakcji przygotowanych przez OSiR. Rowerzyści mogli naładować energię przy kawałku ciasta i misce zupy, a także napić się ciepłej kawy albo po prostu wody. Poza trasami rajdowymi przygotowane zostały również przeróżne konkursy. 

Można było wziąć udział w konkursie jazdy drezyną, jazdy na żółwia albo w slalomie. Chętni mogli także spróbować swoich sił na torze przeszkód i w miasteczku rowerowym. W jednym z konkursów można było nawet sprawdzić poziom swojej wiedzy na temat bezpiecznej jazdy. Uczestniczy musieli pokonać wyznaczoną trasę możliwie jak najbardziej przepisowo i bezpiecznie. Poza tym było jeszcze kilka konkurencji, a dwie z nich zostały przygotowane przez funkcjonariuszy policji. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych uczestników rajdu — dziecięcy ogródek i dmuchana zjeżdżalnia.

Całe wydarzenie zawdzięczamy wsparciu finansowemu ze strony Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska. Nie obeszłoby się również bez wsparcia OSP Racot, które wzorowo zabezpieczyło całą imprezę. Największe podziękowania należą się organizatorom — radzie Racotu oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kościanie. Oby jak najwięcej takich atrakcji w naszej gminie.