Tego jeszcze w Kościenia nie było! W tym miesiącu wystartowała Akademia Filmowa.

Od tego miesiąca rozpoczęły się cykliczne wykłady w ramach Akademii Filmowej w Kościanie. Wykłady odbywają się w Kościańskim Ośrodku Kultury i realizowane są przez dr Wiesława Kota. Zajęcia dedykowane są przede wszystkim dla szkół oraz wszystkich osób, które zainteresowane są filmem jako dziełem artystycznym. Realizowane są co dwa tygodnie.

W Akademii Filmowej odbyły się już pierwsze wykłady. Na zajęciach pojawili się głównie licealiści z dwóch kościańskich szkół. Podczas wykładów przedstawiane są fragmenty wybranych filmów, a także prac fotograficznych. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach Akademii Filmowej biorąc aktywny udział otrzymają sporą dawkę wiedzy i spojrzenia na świat filmu.

W ramach zajęć przewidziano omówienie takich tematów jak np. historia kina polskiego oraz światowego; budowa filmu objaśniająca scenariusz, reżyserię oraz montaż; wzorowe filmy uznawane za arcydzieła; wyróżnienie gatunków filmowych wraz z ich charakterystyką; przedstawienie wybitnych twórców filmowych w skład, których wchodzą reżyserzy, aktorzy, operatorzy kamer, kompozytorzy muzyczni; festiwale filmowe, życie około filmowe.

Kim jest dr Wiesław Kot?

Akademia Filmowa wraz z programem zapowiada się niezwykle obiecująco. Zresztą pierwsze recenzje po minionych wykładach również są bardzo pozytywne. Jak informuje serwis O Filmach.pl kinematografia to bardzo ciekawa dziedzina sztuki. Młodzi mieszkańcy Kościana chcą więcej i taki też jest cel realizowanych zajęć, aby zaciekawić młodych widzów światem filmu. Zresztą nie ma się co dziwić, ponieważ prowadzącym wykłady jest niezwykle doświadczony dr Wiesław Kot.

Pan Wiesław Kot to postać pełna pasji i posiadająca duże doświadczenie. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w obszarze literatury współczesnej. Jest wykładowcą akademickim i wykłada na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Jest także publicystą, krytykiem filmowym oraz autorem wielu publikacji prasowych i książek.

W przeszłości był szefem działu kultury prestiżowego tygodnika „Wprost”, a także „Newsweek Polska”.  Jego teksty pojawiają się w wielu uznanych polskich magazynach i tygodnikach jak np. „Rzeczpospolita”, „Przegląd”, „Przewodnik katolicki”, „W drodze” oraz „Twój Styl”. Aktualnie można zobaczyć go na ekranie Telewizji Polskiej Poznań, gdzie przybliża widzom świat kinematografii.