Podajemy kilka propozycji, co warto zwiedzić w Kościanie. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i wyrusz na wycieczkę do uroczego Kościana. Jesteśmy przekonani, że będziesz zaskoczony pięknem tego miasteczka!

Na przestrzeni ostatnich lat zauważalny jest znaczący wzrost wycieczek realizowanych na terenie Polski. Wycieczkowicze coraz częściej decydują się na wybór destynacji turystycznych w naszym kraju, ponieważ mają ku temu spore powody. Wybór podyktowany jest zawirowaniami związanymi z niedawną pandemią, a także aktualnym wzrostem inflacji. Naszym zdaniem turyści nic nie tracą, a wręcz przeciwnie mogą zwiedzić nieodkryte dotąd przepiękne zakątki tutejszych ziem. Wielokrotnie turyści nie zdają sobie sprawy jakie skarby znajdują się w mniejszych miejscowościach w Polsce. Bardzo często okazuje się, że mniejsze miasteczka mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Wiele z nich to prawdziwe perły pod względem zabytków, krajobrazu i niesamowitego uroku.

Taką niespodzianką jest chociażby Kościan – miasto w sercu wielkopolski. Miejscowość Kościan położona jest w województwie wielkopolskim, na trasie pomiędzy Poznaniem, a Lesznem. W tym uroczym miasteczku żyje około 23 596 mieszkańców. Miejscowość kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawych historii, ponieważ powstało w XII wieku. Prawa miejsce uzyskało dopiero w drugiej połowie XIII wieku. Miasteczko nosi intrygującą nazwę, której źródło nie do końca jest znane. Prawdopodobnie nazwa wywodzi się od słowa „koszczka”, które jest określeniem rośliny bagiennej występującej na terenach zlokalizowanych przy rzece Obrze w Kościanie. Poza tym od początku istnienia miejscowości, jej nazwa znacząco ewoluowała. W różnych okresach miasto określane było takimi nazwami jak np. Costan, Coczan, Costen, Costczan, Kośczan, Kosczain, Koscian, Kosten. Sprawdźmy co warto zwiedzić w Kościanie?

Kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – to miejsce, które warto zobaczyć w Kościanie.

Kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kościanie, to jeden z najcenniejszych zabytków w mieście Kościan. Znajduje się w centrum Kościana, tuż obok rynku. Ta monumentalna budowla zapiera dech w piersiach wielu turystów. Kościół dumnie wznosi się nad pozostałymi budynkami w Kościanie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zachwyca nie tylko wielkością, ale także architekturą nawiązującą do stylu gotyckiego. Świątynia została wzniesiona w latach 1333 – 1356. Na przestrzeni lat była rozbudowywana o takie elementy jak kaplice oraz prezbiterium trzynawowe. Niegdyś budowla posiadała wieżę. Jednak konstrukcja została zniszczona dwukrotnie m.in. w wyniku pożaru w 1547 roku. Ostatecznie postanowiono nie odbudowywać wieży i pozostawiono jej elementy do wysokości murów korpusu. W świątyni znajdują się również najróżniejsze sklepienia: kolebkowe, gwiaździste, sieciowe, a także krzyżowo – żebrowe.

We wnętrzu kościoła można zobaczyć wiele cennych zabytków. Niesamowite wrażenie robi ogromy trzykondygnacyjny ołtarz główny. Ołtarz datowany jest na 1620 rok. Pochodzi z czasów późnego renesansu. W centralnym punkcie ołtarza znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Po bokach znajdują się również ujmujące rzeźby, które nawiązują do sceny Zwiastowania i Pokłonu Pasterzy, a także Nawiedzenia i Pokłonu Trzech Króli. W dolnej partii ołtarza zlokalizowany jest tryptyk pochodzący z 1525 roku. Na ołtarzu w postaci figury ukazany jest także wizerunek św. Jana Ewangelisty oraz św. Jana Chrzciciela. Charakterystycznym elementem są także kolumny, które oplecione są winną latoroślą.

Ponadto we wnętrzu znajduje się wiele innych drogocennych zabytków jak np. ołtarz Zesłania Ducha Świętego, ołtarz św. Anny, ołtarz św. Kazimierza, ołtarz św. Józefa, ołtarz M.B. Szkaplerznej, ołtarz św. Barbary, ołtarz św. Benona i Serca Pana Jezusa, ołtarz św. Walentego. Uznaje się, że najcenniejszym zabytkiem w Farze jest tryptyk, który przedstawia sceny ostatniej drogi krzyżowej Jezusa: biczowanie, koronowanie cierniem, upadek pod krzyżem, ukrzyżowanie, zesłanie Ducha Świętego. Dzieło pochodzi z warsztatu, który należał do Mistrza z Gościszowic. W kościele znajdziemy również nagrobki i pośmiertne tablice. Będąc w świątyni warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną ambonę oraz ręcznie kłute kraty znajdujące się przy kaplicy N.M.P. Nieustającej Pomocy oraz głównej bramie wejściowej. Będąc w Kościanie koniecznie trzeba zwiedzić to miejsce.

Kościół Pana Jezusa w Kościanie

To druga z najpopularniejszych świątyni w Kościanie. Kościół Pana Jezusa w Kościanie również znajduje się w ścisłym centrum miasta. Świątynia usytuowana jest tuż obok Sądu Rejonowego na placu Niezłomnych w Kościanie. Kościół Pana Jezusa należy do parafii Świętego Ducha w Kościanie. Dawno temu budowla była ufundowana przez starostę kościańskiego – Melchiora Gurowskiego. Budowla była wzniesiona jako kaplica i powstała po 1666 roku. Początkowo kościół był zarządzany przez zakon dominikanów, przez jakiś czas użytkowany był także przez redemptorystów. Ciekawostką jest, że w czasie okupacji hitlerowskiej świątynia zmieniła przeznaczenie i przeznaczona była na magazyn do mebli. Architektura kościoła jest połączeniem stylu barokowego z neobarokowym. Będąc w centrum Kościana, naprawdę warto zwiedzić ten zabytek.

Kościół Świętego Ducha w Kościanie

Świątynia powstała dzięki miejskim władzom, które były fundatorami wskazanej budowli. Według zapisów historycznych występuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że budowla istniała już przed 1385 rokiem. Kościół został wzniesiony w stylu gotyckim. Jednak na przestrzeni lat świątynia była kilkukrotnie przebudowywana. Dawno temu uległa zniszczeniu w wyniku pożaru w związku z najazdem Szwedów w 1655 roku. Z kolei podczas okupacji hitlerowskiej była doszczętnie ograbiona oraz przeznaczona na magazyn dla wojska. Ciekawostką jest, że w roku 1385 roku obok świątyni funkcjonował również przytułek zwany Szpitalikiem św. Ducha. Schronienie znajdowali tutaj starcy oraz schorowani ludzie.

Ratusz – najczęściej odwiedzane miejsce w Kościanie

Ratusz znajduje się w samym centrum miasta Kościana. To bardzo popularna okolica, w której lokalna społeczność bardzo lubi spacerować. Kościański rynek zdobią również zabytkowe kamienice. Według podań historycznych pierwsze informacje o ratuszu zostały odnalezione już w 1385 roku. Możliwe jednak, że wzmianki te związane były z władzami miasta, aniżeli samym budynkiem. Kolejna wiadomość pozyskana z 1397 roku informuje, że w ratuszu funkcjonował sąd ziemski. W późniejszych latach ten sam sąd urzędował również z udziałem króla litewskiego Władysława Jagiełły.

Współczesny ratusz został wybudowany na początku XIX wieku. Został wzniesiony na miejscu ratusza pochodzącego z XV wieku. Aktualna budowla cechuje się stylem eklektyczno – klasycyzującym. Ciekawą informacją jest, że jeden z najważniejszych budynków w mieście powstał z inicjatywy burmistrza pochodzenia niemieckiego – Stüwe. Projekt architektoniczny opracował inżynier i architekt Kazimierz Ruciński. Budynek jest trzykondygnacyjną bryłą. W ratuszu znajduje się Muzeum Regionalne im. dr H. Florkowskiego. W muzeum znajdują się ciekawe wystawy i zbiory nawiązujące do historii miasta Kościana. Jest to z pewnością jedna z popularniejszych atrakcji w Kościanie.

Wiatrak Koźlak przy zajeździe „U Dudziarza”

Skwer Krimpen w Kościanie to niezwykle uroczy zakątek. Oprócz znanego w całym mieście zajazdu „U Dudziarza”, gdzie można zjeść pyszny obiad, zaraz obok znajduje się historyczny wiatrak typu koźlak. Jest to jeden z najbardziej znanych wiatraków, choć w okolicy można znaleźć ich całkiem sporo. Wiatrak powstał w 1714 roku. Na przestrzeni lat wiatrak przeszedł spory remont. Niegdyś mieściła się w nim galeria artystyczna z niezwykłymi rzeźbami wykonanymi z drewna. Wiatrak dumnie stoi tuż przy wjeździe do Kościana. Poza tym warto zobaczyć również dwa wiatraki znajdujące się na nowym osiedlu o nazwie „Na wiatrakach”, które graniczy z pobliską miejscowością Kiełczew. Z całą pewnością jest to ciekawe miejsce godne zwiedzenia w Kościanie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie

Miejska Biblioteka Publiczna znajduje się w budynku, który niegdyś był kościołem ewangelickim z 1846 roku – to zdecydowanie ciekawa i intrygująca ciekawostka. Jednak został on całkowicie zmodernizowany i dostosowany do potrzeb biblioteki. Biblioteka pojawiła się w tym miejscu dopiero po gruntownym remoncie w 1974 roku. Jednak warto podkreślić, że historia związana z bibliotekarstwem zaczęła się już w 1945 roku. Miejska Biblioteka Publiczna znajduje się w ścisłym centrum miasta przy ulicy Wrocławskiej 28 b w Kościanie. Patronem biblioteki jest Adam Tomaszewski, który urodził się w Kościanie w 1918 roku. Był uznanym pisarzem, podróżnikiem oraz żołnierzem AK.

Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie

To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych miejsc w Kościanie. Na przestrzeni lat Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga rozsławiało miasto w całej Wielkopolsce. Głównie ze względu na wysoki poziom edukacji oraz monumentalną budowlę. Początki państwowej szkoły średniej sięgają 1868 roku. W pierwszym roku otwarcia szkoły zapisało się 44 pierwszych uczniów. Kilka lat później została niestety zamknięta, a jej miejsce zastąpiła prywatna Wyższa Szkoła „Hchere Knabenschule”, przeznaczona tylko dla chłopców. Jednak mieszkańcy miasta Kościan uznali, że prywatna szkoła tylko dla chłopców jest niewystarczająca i należy otworzyć pełną szkołę średnią. W związku z tym w 1923 roku postanowiono przystąpić do budowy szkoły. Budynek powstał na miejscu dawnego cmentarza katolickiego znajdującego się przy Alejach Kościuszki w Kościanie. Projekt architektoniczny budynku opracował Jan Andrzejewski z Poznania. Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 16 października 1928  roku. W czasie II wojny światowej budynek został dostoswany do potrzeb wojsk niemieckich. W szkole uczyli się wychowankowie podoficerskiej szkoły piechoty Unteroffiziervoeschule. Ponadto budynek służył także za magazyny wojskowe. Natomiast reprezentatywna aula wykorzystywana była do przeprowadzania uroczystości hitlerowskich oraz realizacji ważnych spotkań. Nauka w szkole kontynuowana jest do dziś.

Wieża cieśnień – to jedno z najpopularniejszych miejsc w Kościanie. Koniecznie trzeba ją zwiedzić!

Wieża ciśnień znajduje się przy ulicy Czempińskiej w Kościanie. To zdecydowanie najważniejszy symbol miasta Kościana. Wieża zachwyca swoją oryginalną architekturą licznych znawców architektury w całym kraju. Widać ją praktycznie z każdego zakątka w Kościanie. Powstała w 1908 roku. Od tamtego czasu przeszła sporo remontów. Największy remont zrealizowany był w latach 2011 – 2013. Wieża ciśnień w Kościanie to nie tylko zabytek. Aktualnie znajduje się w niej obserwatorium astronomiczne, które postawione zostało na prostokącie. Podobno to jedyna taka konstrukcja na świecie. Dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się ściana wspinaczkowa. Miejsce przyciąga wielu turystów oraz mieszkańców naszego miasta. Wieża ciśnień to na tyle atrakcyjne i nieprzeciętne miejsce, że realizowane są w niej sporadycznie kameralne koncerty, uroczystości, a także kręcone są teledyski.

Co jeszcze warto odwiedzić będąc w Kościanie?

Kościan to zdecydowanie miejscowość pełna ciekawych zakątków. Jeżeli odwiedzamy Kościan, naprawdę warto zobaczyć: kościół pw. Alberta Chmielowskiego, kaplicę pw. NMP Anielskiej, kaplicę św. Zofii, neogotycką kaplicę cmentarną pochodzącą z XIX wieku, budynek starostwa powiatowego z końca XIX wieku, dworzec kolejowy, sanatorium znane w całym kraju, budynek sądu zlokalizowany przy Placu Niezłomnych, pozostałości murów miejskich datowane na XIV –XVI wiek, kompleks sportowo – rekreacyjny „Łazienki”, a także budynek starej poczty powstałej w 1838 roku i zlokalizowanej przy al. T. Kościuszki. W Kościanie warto zwiedzić również pomniki Ks. Surzyńskiego, św. Jana Nepomucena, Feliksa, Floriana Marciniaka. Warte uwagi są także placówki oświatowe, takie jak zabytkowa Szkoła Muzyczna im. Józefa Surzyńskiego przy ulicy Kurpińskiego 3 oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościanie przy ulicy Mickiewicza 12.

Kościan to cudowne miasteczko, którego rozmieszczenie pozwala na pokonywanie długich spacerów. Wybierając się na przechadzkę po mieście Kościan warto zobaczyć stare kamienice pochodzące z XVIII – XIX, willę starosty znajdującą się przy al. T. Kościuszki, wille sanatoryjne, willę miejska znajdująca się przy alei Kościuszki z XIX wieku, szpital św. Zofii wzniesiony w 1912 roku, zabytkowy „Krzywy dom” zlokalizowany przy ulicy Masztalerza z XIX wieku, zespół dawnego klasztoru bernardynów powstały na przełomie lat 1605 – 1611. Ciekawym obiektem jest również eklektyczna willa znajdująca się przy ulicy Młyńskiej powstała w 1904 roku. Poza tym będąc w Kościanie warto zwiedzić Park miejski im. Kajetana Morawskiego, Plac Wolności z fontanną i zdobieniami, a także przespacerować się wzdłuż kościańskich plantów. Dopełnieniem lokalnego krajobrazu są liczne mostki i kładki dla pieszych. Wybierając się na wycieczkę po Kościanie koniecznie trzeba zabrać ze sobą aparat fotograficzny, żeby ująć piękno, które kryje się w niespodziewanych zakątkach tego miasteczka.