W dniu 22 czerwca, sobota była dniem pełnym uroczystości – obchodziliśmy bowiem 150-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej im. Ignacego Richtera w Kościanie. Okolicznościowe wydarzenia miały miejsce na ulicach tego malowniczego miasta.

Główne świętowanie rozpoczęło się od przemarszu, który miał swój początek przed remizą strażacką zlokalizowaną przy ulicy Bączkowskiego, a kończył się przy kościele farnym. Tam odbyła się msza święta, która została odprawiona specjalnie z myślą o strażakach. Następnie, już na Rynku miejskim, przeprowadzono uroczysty apel.

Po ceremonii podniesienia flagi na drabinę strażacką, Hubert Bartkowiak – prezydent OSP Kościan, Sławomir Kaczmarek – burmistrz miasta i Tamara Turek – przewodnicząca Rady Miejskiej Kościana, wspólnie złożyli wiązankę kwiatów. Hołd złożono przy tablicach upamiętniających mieszkańców Kościana, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Swoje przemówienie wygłosił burmistrz Sławomir Kaczmarek, który przypomniał historię jednostki OSP. Następnie samorządowcy z Kościana wręczyli prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej list okolicznościowy oraz czek na sumę 5 tysięcy złotych, które były darowizną od miasta dla jednostki.

Prezes OSP Kościan, Hubert Bartkowiak, przedstawił współczesną działalność straży pożarnej. Po jego prezentacji przystąpiono do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymał były prezes – Henryk Mock. Piotr Bielicki i Jerzy Pikosz zostali uhonorowani medalami Honorowymi im. Bolesława Chomicza, które zostały przyznane przez Zarząd Główny ZOSP RP.