W dniach od 13 do 22 września, grupa 23 studentów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie miała okazję doświadczyć niemieckiej kultury i edukacji podczas wymiany uczniowskiej w Alzey.

Współpraca między I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga a szkołą Elisabeth Langgasser Gymnasium w Alzey jest nieprzerwana od 33 lat, co znacznie wpływa na wzajemne zrozumienie i wymianę kulturową. W tym roku, grupa 23 uczniów, pod opieką Urszuli Iwaszczuk i Adama Rogalli, miała okazję do podroży do Alzey.

Uczestnictwo w programie wymiany umożliwiło uczniom obu szkół lepsze poznanie drugiej kultury i opanowanie języka angielskiego, używanego jako język komunikacji. „Program wymiany to nie tylko okazja do udoskonalenia języka angielskiego. To także sposobność do rozwijania międzykulturowych kompetencji, poznawania życia w innych krajach i odkrywania, że stereotypy nie zawsze są prawdziwe”, mówi opiekunka grupy, Urszula Iwaszczuk. Przed polskimi uczniami otworzyły się drzwi do zrozumienia kultury i codziennego życia w Niemczech, podczas gdy goście z Niemiec będą mieli okazję do odkrycia piękna Polski w przyszłym roku.

Na szkolnej stronie internetowej opublikowano refleksje kilkorga uczestników wymiany. Zuzanna Nowak, jedna z uczennic powiedziała: „Atmosfera była super. Nawiązaliśmy kontakt już od pierwszego dnia. Dziewczyny, u których byliśmy, zrobiły wszystko, abyśmy czuli się jak u siebie w domu”.