To na pierwszy rzut oka niepozorne miasteczko oferuje kilka naprawdę ciekawych atrakcji. Bogata historia miasta pozostawiła po sobie również kilka interesujących zabytków. Co zwiedzić? Gdzie rekreacyjnie spędzić czas? Jeśli dasz się wciągnąć Kościan z pewnością zaskoczy Cię nie raz.

Zabytkowa Wieża Ciśnień z zaskakującym wnętrzem

Jest to prawdopodobnie jedno z najciekawszych punktów na mapie miasta Kościan. Wieża została wybudowana w 1908 roku i jej pierwotnym celem był system wodociągowy. Jednak po przeszło 100 latach budynek przeszedł zaskakującą metamorfozę. Chociaż zewnętrzną elewację tylko odświeżono, aby nie naruszyć jej pierwotnego wyglądu nadanego przez architekta Xavera Geislera, to zmiany, które zaszły w jej wnętrzu są niesamowitego. 

Obecnie w środku wieży, zamiast zwykłych wapiennych ścian, zobaczymy ścianki wspinaczkowe. Jednak to nie wszystko! Jest tam także sala muzealna oraz obserwatorium astronomiczne z teleskopem, które znajduję się na samym szczycie wieży. Dodatkowo część, w której znajduje się obserwatorium jest obrotowa. Przypuszczalnie jest to jedyna tak wieża na świecie. 

Kryta pływalnia i groty solne

Miasto posiada kryty basen z całorocznym dostępem. W jego środku mamy do dyspozycji: basen sportowy, basen rekreacyjny oraz basen dla najmłodszych z brodzikiem i malutką zjeżdżalnią. Można również skorzystać z jacuzzi i zewnętrznej zjeżdżalni wodnej. Kompleks posiada także solarium i sauny. Pływania organizuje różnego rodzaju zajęcia: aqua aerobik, oswajanie dzieci z wodą oraz nauka pływania (w grupach i indywidualnie).

W przyziemiu miejskiej pływalni znajduje się grota solna. Jest to świetny sposób na leczniczy relaks. Oddychanie solnym powietrzem niesie za sobą długą listę zalet prozdrowotnych. Jeśli pragniesz wydobyć pełen potencjał groty solnej, to dodatkowo są tam organizowane zajęcia rehabilitacyjne i joga. 

Zabytkowy klasztor Bernardynów

Ostatni w naszym zestawieniu (chociaż z pewnością nie jest to ostanie miejsce warte zobaczenia) jest dawny klasztor Bernardynów. Postawiony został około 1611 roku, a więc liczy sobie już ponad 400 lat. Jednak pierwsze drewniane zabudowania były tam już w 1456 roku. 

W 1830 roku zakon bernardyński został zlikwidowany, kompleks przeszedł renowację. Dobudowano między innymi dwie wieże i 6 lat później przeznaczono cały budynek na poprawczak. Trzy dekady dalej w 1866 roku zastosowanie budynku znów się zmieniło — tym razem na wojskowy szpital. W roku 1893 funkcjonował tam zakład dla ludzi z zaburzeniami psychicznymi, a 5 lat później otworzono jeszcze sanatorium dla ludzi z nerwicami. 

Obecnie, w głównej części, znajduje się Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. Oskara Bielawskiego.