Kościan może się pochwalić otwarciem w swoich granicach pierwszego Obserwatorium Astronomiczne w  rejonie. Jego głównym zadaniem jest propagowanie treści dydaktycznych oraz popularyzowaniem treści około astronomicznych. Jest on spełniany podczas przeprowadzanie spotkań, w których uczestnicy mogą obserwować niebo przy użyciu teleskopów, wykładanie wiedzy popularnonaukowej oraz warsztatów i lekcji. Grupami do których kierowane są działania instytutu są zarówno najmłodsi, nastolatkowie oraz dorośli. Najważniejszą misją obserwatorium jest propagowanie wiedzy oraz zaspokajanie ciekawości na temat astronomii.

Osoba najbardziej zaangażowaną w życie instytutu jest jego opiekun Mateusz Maliczak. Pan Maliczak ma odpowiednie kwalifikacje wynikające z ukończenia studiów wyższych w Poznaniu na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza. Dzięki jego wcześniejszym doświadczeniom ma możliwość korzystania z wiedzy merytorycznej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który objął kościański projekt swoim patronatem.

Rozpoczęcie działalności Obserwatorium nastąpiło dwudziestego ósmego lutego 2014 roku w Wieży Ciśnień w Kościanie. Jego ofertę oraz dostępne informacje można znaleźć na ich stronie internetowej. Jest ona ciągle powiększana o aktualności związane z organizowanymi warsztatami, projektami czy wykładami. Dużą zaletą jest fakt, że duża ilość tychże jest bezpłatna. Kolejnym źródłem informacji mogą być dane dostępne na social mediach Obserwatorium Astronomicznego, takich jak na przykład strona na Facebooku. Każda osoba zainteresowana z pewnością znajdzie coś dla siebie.