Może się wydawać, że Kościan to małe i bezpieczne miasteczko, gdzie ruch uliczny można określić mianem umiarkowanego. Tymczasem ryzyko wypadku wszędzie jest duże, co zobowiązuje nas do zachowania ostrożności i przestrzegania zasad ruchu drogowego. O tym, jak niebezpiecznie może być w mieście, przekonała się 51-letnia mieszkanka. Kobieta jechała na rowerze i została potrącona przez samochód. Droga była praktycznie pusta.

Kierowca był trzeźwy

Do wypadku doszło na rondzie przy ulicy Wielichowskiej w Kościanie. Było po ósmej rano, kiedy rowerzystka zjeżdżała z ronda. W tym samym czasie na rondo wjeżdżał samochód marki citroen. Doszło do wypadku. Kobietę przewieziono do szpitala w celu dokładnych badań. Jej życiu na szczęście nie zagraża niebezpieczeństwo. Obrażenia prawdopodobnie również nie są poważne.

Policjanci sprawdzili kierowcę citroena, którym okazał się 56-letni mieszkaniec miasta. Mężczyzna w chwili wypadku był trzeźwy.

Zachowuj podwójną ostrożność na drodze

Wbrew pozorom ryzyko wypadku wzrasta na mało uczęszczanych drogach, ponieważ tam kierowcy zachowują mniejszą ostrożność. Ograniczenie prędkości w terenach zabudowanych bywa nieprzestrzegane, a kierowcy w ten sposób tworzą większe zagrożenie dla pieszych i rowerzystów.

Pomijając kwestie przepisów, warto uświadomić sobie, że to właśnie pieszy lub rowerzysta w chwili zderzenia z pojazdem ponosi największe szkody. Nawet lekkie uderzenie przez samochód kończy się dotkliwymi obrażeniami u pieszych i rowerzystów. A nikomu nie jest po drodze ze złamaniami. Z tego względu warto dbać o swoje bezpieczeństwo i uważać. Nieostrożny lub nieodpowiedzialny kierowca być może zostanie ukarany mandatem, ale to Ty wylądujesz w szpitalu. Potrąceni piesi często miesiącami dochodzą do zdrowia. W najgorszym przypadku tracą życie i żaden policyjny mandat go nie zwróci.

Uważnie przechodź przez pasy, mimo ewidentnego pierwszeństwa upewnij się, czy samochody znajdują się w bezpiecznej odległości. Tak samo uważaj na wąskich uliczkach osiedlowych, czy w miejscach, gdzie samochody zdają się jeździć rzadko.