Dokarmianie dzikich ptaków na stałe wpisało się w miejską codzienność. Motyw rzucania chleba łabędziom i kaczkom zamieszkującym zbiorniki wodne w mieście jest popularny w filmach i serialach. Trzeba również przyznać, że ludzie czerpią przyjemność z dokarmiania zwierząt i nawiązywania w ten sposób swoistej więzi. Niestety, okazuje się, że niewiele wiemy na temat prawidłowego dokarmiania ptaków.

Ptasi Bufet w Kościanie, o co chodzi?

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Bez względu na to, czy będzie mroźna, czy nie, dzikie zwierzęta będą miały ograniczony dostęp do pokarmu. To także czas, w którym Polacy wyruszą z domów na krótkie, rodzinne spacery, które są znakomitą okazją do dokarmiania ptaków, głównie kaczek, łabędzi i gołębi.

Ptasi Bufet zainstalowany na bulwarze w Kościanie to nic innego jak pojemnik z wartościową karmą dla ptaków. Za niewielką kwotę możemy kupić pakiet ziaren, które będą stanowiły wartościowy pokarm dla miejskiego ptactwa.

Za ten ciekawy pomysł odpowiada Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Dróg. Wkrótce w mieście pojawi się jeszcze jeden taki automat, ale w innej okolicy. W przyszłości prawdopodobnie Ptasie Bufety będą stałym elementem miejskiego krajobrazu.

Pieczywo szkodzi ptakom i zanieczyszcza zbiorniki wodne

Wiele osób wciąż nie może w to uwierzyć, że kaczki i łabędzie nie powinny jeść pieczywa. Te stworzenia jedzą owady, ślimaki i ziarna. Nie zaszkodzą im również wybrane warzywa, jednak pieczywo przyniesie im więcej szkody niż pożytku.

Jeśli szkoda Wam wyrzucać chleb, dzielcie go na pół i część wkładajcie do zamrażarki. Dobrym sposobem jest również kupowanie mniejszej ilości pieczywa: oszczędność jedzenia i pieniędzy! Nie warto rzucać resztek ptakom, bo to im szkodzi. Pieczywo, zwłaszcza pszenne, nie ma praktycznie żadnych wartości odżywczych, a do tego niekorzystnie wpływa na ptasi układ trawienny.

Warto również wspomnieć, że rzucany do wody chleb rozmięka i opada na dno, zanieczyszczając wodę. Jeśli przychodzisz z ziarnami, również warto rzucać je przy brzegu, by nie zmarnowały się w odmętach wody.

Lubisz zwierzęta? Być może zainteresuje Cię dyskusja medialna na temat kotów wolnożyjących. Czy dzikie koty to szkodniki? Odpowiedź znajdziesz w tekście!