Z tej okazji w Kościanie wybrano delegację, która złoży symboliczne kwiaty oraz zapali znicze na starym cmentarzu.

Już za dwa dni 13 kwietnia odbędzie się kolejny Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień ten obchodzony jest przez nasze państwo każdego roku. Zostało to ustanowione uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku. Dzień nie jest jednak dniem wolnym od pracy.

W tym szczególnym dniu w wielu miastach w Polsce odbywają się obchody, składane są kwiaty i zapalane znicze w miejscach nawiązujących do dawnej tragedii. Ponadto organizowane są msze święte, przemówienia, przedstawienia artystyczne, wystawy mające na celu oddać cześć i pamięć ofiarom poległym podczas masowych mordów w Katyniu.

Tradycyjnie do tych działań przyłączy się także nasze miasto. 13 kwietnia na Starym Cmentarzu Komunalnym w Kościanie zostaną zrealizowane obchody z okazji tego szczególnego dnia. Warto wspomnieć, że w tym roku obchodzimy 82 rocznicę zbrodni katyńskiej.

W tym roku obchodzona jest również 12 rocznica katastrofy smoleńskiej

W Kościanie z racji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej powołana delegacja złoży kwiaty i zapali symboliczne znicze pod Krzyżem Katyńskim. Podtrzymywanie pamięci po tak tragicznych wydarzeniach jest niezwykle ważne, aby na tej historii uczyły się przyszłe pokolenia i nie pozwoliły by ponownie doszło do takiej sytuacji.

Ponadto w tym roku obchodzona jest także 12 rocznica katastrofy smoleńskiej. W 2010 roku polska delegacja składająca się z elity, członków rządu, a także Prezydenta Polski wyruszyła na obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej do Katynia (Rosja). Wszyscy zginęli w wyniku katastrofy samolotu pod Smoleńskiem (miasto w pobliżu Katynia). Od tamtej pory wielu uważa, że miejsce jest przeklęte.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej nawiązuje do masowego wymordowania polskich oficerów wojskowych, elity intelektualistów, funkcjonariuszy, lekarzy i artystów. Zostali oni zamordowani otrzymując strzał w tył głowy, a następnie zakopani w masowych grobach w lasach katyńskich. Wszyscy zostali zamordowani przez NKWD.