Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościanie wzięła udział w niezwykle inspirującym projekcie „Eko Mondi 2022 Rozpocznij Grę”. W ramach projektu został zrealizowany konkurs, który wyłonił młodych pasjonatów działań ekologicznych.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Kościanie wzięła udział w projekcie „EKO MONDI 2022 ROZPOCZNIJ GRĘ”. Do projektu przystąpiło prawie 40 szkół i organizacji z czterech powiatów. Przedsięwzięcie miało na celu promocję aktywności ekologicznej i było realizowane przez Radę Rodziców oraz Dyrekcję Szkoły. Współorganizatorem i sponsorami byli Firma Mondi Simet Sp. z o.o. z Grabonogu oraz Fundacja Fabryka Pomysłów z Gostynia.

Projekt jaki realizowała Szkoła to konkurs ekologiczny pod nazwą „Włącz myślenie”. Adresatami konkursu byli wszyscy uczniowie Szkoły. Oceniani byli w dwóch kategoriach. Prace konkursowe miały na celu przedstawienie  sposobów oszczędzania energii, ciepła, wody w domach i w życiu codziennym. Wpłynęło 35 prac w I kategorii wiekowej i dwie w drugiej kategorii. Pierwsza grupa wiekowa czyli uczniowie klas I-IV przygotowywali plakat, natomiast w drugiej grupie wiekowej zadaniem było stworzenie ekologicznego klipu , tutaj udział wzięli uczniowie klas V-VIII.

Komisja konkursowa wybrała zwycięzców i przyznała wyróżnienia.

I kategoria wiekowa- klasy I-IV:

I miejsce: Bartosz Kinal i Kamil Nowak, kl. IV a

II miejsce: Martyna Zielińska, Janina Wróbel, Hanna Wywrocka, kl. IV c

III miejsce: Maja Karolewicz, Julia Kamińska, Paulina Grys, kl. I a

Wyróżnienia otrzymali:

Hubert Biegański, Leo Nowak, Oskar Pluskota, kl. 3 a

Jadwiga Wawer, Kalina Kondras, kl. 3a

Wojciech Brylski, Filip Pluskota, kl. 3a

Wśród uczniów starszych kategorii wiekowej zwyciężyli :

I miejsce: Zofia Główczak, Agata Bąk, kl. 8a,8e

II miejsce: Tomasz Grajewski, Wojciech Teślak, Jakub Łabiński, kl.  5b

Kolejne kampanie „EKO MONDI” prawdopodobnie odbędą się na wiosnę przyszłego roku. Organizatorzy już dziś zachęcają do wzięcia udziału – „Chcielibyśmy dalej łączyć tych ludzi, którzy chcą działać na rzecz ekologii. Mam nadzieję, że na wiosnę ruszymy z kolejną inicjatywą, która przyciągnie jeszcze więcej chętnych” – podsumowała Jolanta Karaś HR Menager firmy Mondi Simet.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościanie chciałaby zostać ambasadorem tej akcji w powiecie kościańskim, a tym samym aktywnie włączać się i wdrażać kolejne projekty ekologiczne.