W sobotę, 16 września, na hipodromie w Racocie miało miejsce niezwykłe wydarzenie sportowe – Bieg Olimpijski im. Ireny Szewińskiej. To popularne wydarzenie przyciągnęło aż 906 zawodników, którzy z radością i entuzjazmem przygotowywali się do startu.

Zawody były namaszczone różnorodnością uczestników. Przeważająca część to uczniowie ze szkół z powiatu kościańskiego i okolic, ale na starcie pojawili się również dorośli, w tym miłośnicy nordic walking z kijkami w rękach. Nie zabrakło także najmłodszych – maluchów przewożonych w wózkach oraz zwolenników aktywności na świeżym powietrzu biegających z psami.

Tradycja wydarzenia zakłada rozpoczęcie go ceremoniałem olimpijskim, który dodaje mu oficjalnego charakteru. Tego dnia na masztach dumnie powiewały flaga olimpijska oraz flaga Szkolnego Związku Sportowego. Następnie wszyscy obecni byli świadkami zapalenia znicza olimpijskiego. W tym roku honor ten przypadł Anecie Koniecznej (Pastuszka), utytułowanej kajakarce, która zdobyła trzy medale olimpijskie. Wśród wyróżnionych gości sportowców był również Michał Szkudlarek, nestor biegów Ziemi Kościańskiej, który niedawno obchodził swoje 90. urodziny.