W wyborach samorządowych na burmistrza Kościana, które miały miejsce 7 kwietnia, startowało pięciu kandydatów. Niewątpliwym zwycięzcą okazał się Sławomir Kaczmarek, reprezentant Koalicji Obywatelskiej, który zdobył najwięcej głosów – 3894, co stanowiło 41,02% wszystkich oddanych głosów. W tych samych wyborach na drugim miejscu znalazł się Piotr Ruszkiewicz z wynikiem 2238 głosów, co oznaczało 23,57% udziału w głosowaniu.

Wyniki pierwszej tury pokazały zmianę na pozycji lidera w porównaniu do poprzednich wyborów sprzed pięciu lat. Wówczas Sławomir Kaczmarek zdobył nieco ponad 20% głosów, a Piotr Ruszkiewicz cieszył się niemalże 49% poparciem. W tym roku różnica była już znacznie mniejsza, co przełożyło się na przetasowania w wyścigu o fotel burmistrza.

Potwierdzeniem silnej pozycji Sławomira Kaczmarka na lokalnej scenie politycznej było zwycięstwo w drugiej turze wyborów, gdzie zdobył prawie 65% głosów. Dzięki temu pokonał urzędującego burmistrza Piotra Ruszkiewicza, na którego głos oddało jedynie 35,14% wyborców.

Wśród 17 734 osób uprawnionych do głosowania, 7636 zdecydowało się wziąć udział w drugiej turze wyborów. Zatem frekwencja wyniosła około 43%. W pierwszej turze do urn poszło więcej mieszkańców – frekwencja wyniosła wtedy 53,72%.