Była premier Polski, Ewa Kopacz, obecnie kandydująca do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej, 20 maja zawitała do miasta Kościan. Zdobyła szansę na spotkanie nie tylko z lokalnymi politykami, ale również z młodymi ludźmi zaangażowanymi w działalność samorządową.

Kopacz, będąca czołowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w Wielkopolsce do eurodeputowanego, przybyła do Kościana w kontekście prowadzenia swojej kampanii wyborczej. W trakcie pobytu spotkała się z lokalnymi przywódcami, a towarzyszył jej senator Wojciech Ziemniak. Po rozmowach z włodarzami miasta, była premier zdecydowała się na spacer po Kościanie, podczas którego miała okazję zwiedzić odnowiony rynek. Następnie skierowała swoje kroki ku Kościańskiemu Ośrodkowi Kultury. Tam czekało na nią spotkanie z młodzieżą zaangażowaną w działalność samorządową na poziomie gmin powiatu kościańskiego. Ewa Kopacz wyraziła swoje uznanie dla młodych ludzi, którzy już na tym etapie życia decydują się na aktywną działalność społeczną.

Podczas spotkania zachęcała młodzież do aktywnego uczestnictwa w wyborach, które odbędą się 9 czerwca. Wyraziła też nadzieję, że młodzi ludzie nie uznają wyborów za coś, co ich nie dotyczy. Zwróciła uwagę, że chciałaby słyszeć od nich, co naprawdę jest dla nich ważne. Pochwaliła ich zaangażowanie polityczne i podkreśliła, jak ważne jest dla nich poszukiwanie konsensusu poprzez rozmowę i porozumienie. Wyraziła również zadowolenie z faktu, że wśród młodych aktywistów są także dziewczyny. Wskazała na brak kobiet w polityce i namawiała młode kobiety do ubiegania się o różnorodne stanowiska poprzez uczestnictwo w wyborach. Również opowiedziała o tym, jak wyglądało życie w Polsce przed przystąpieniem do Unii Europejskiej.