Wodociągi Kościańskie przystąpiły do kontroli technicznej dwóch istotnych zbiorników wody pitnej znajdujących się na terenie Stacji Uzdatniania Wody Jesionowa. Jest to premierowe sprawdzenie tego typu od momentu, gdy owe zbiorniki powstały.

Stacja Uzdatniania Wody Jesionowa ma na swoim koncie 60-70% całkowitej produkcji wody dostarczanej mieszkańcom takich miejscowości jak Kościan, Kiełczewo, Kokorzyn, Kurza Góra, Pelikan, Sieraków i Szczodrów. Jej budowa została zakończona w 1995 roku. W tym samym roku powstał pierwszy zbiornik retencyjny na wodę pitną, co oznacza, że jego funkcjonowanie trwa bez przerwy od niemal 30 lat. Kolejny zbiornik powstał w 2009 roku. Każdy z nich ma identyczną pojemność, a razem są w stanie pomieścić około 4000 metrów sześciennych uzdatnionej wody.

Realizacja ekspertyzy technicznej zbiorników wymagała skrupulatnego przygotowania oraz zastosowania specjalnych środków ostrożności podczas jej przeprowadzania.

„To pierwsze takie badanie techniczne zbiorników wody pitnej od czasu ich powstania” – informuje Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich. „Niezmiernie istotne było dla nas opróżnienie obu zbiorników, co trwało kilka dni. W przeszłości tego typu operacja mogłaby spowodować problemy z dostawą wody. Obecnie jednak sytuacja jest diametralnie inna. Przez ostatnie lata przeprowadziliśmy wiele prac remontowych i inwestycyjnych, które zdecydowanie poprawiły poziom bezpieczeństwa oraz niezawodność dostaw wody do naszych odbiorców.”